Polacy nadal nie przepadają za sprzątaniem, o czym świadczą badania przeprowadzone w ostatnich latach. To dość smutna perspektywa, biorąc pod uwagę fakt, że długo niesprzątane miejsca, szczególnie te trudno dostępne, mogą być siedliskiem pleśni i bakterii, które potem odbijają się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Jak więc ułatwić sprzątanie w miejsc takich jak kratki wentylacyjne, fugi czy żaluzje? Poniżej kilka wskazówek.
Dane nie kłamią
Wyniki ostatniego badania, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia w 2017 roku pokazały, że Polacy nadal nie przepadają za sprzątaniem w swoich domach. Aż 32 % z nas wykonuje tą czynność z przymusu, zaś co 10 Polak uważa, że sprzątanie go nudzi, a bałagan nie przeszkadza mu na tyle, aby zmienić swoje podejście.
Z kolei inne badanie, przeprowadzone przez TNS rok temu pokazało jakie najczęściej miejsca bierzemy pod uwagę przy sprzątaniu. Aż 63% ankietowanych wskazało kuchnię jako miejsce, które trzeba sprzątać przynajmniej raz w tygodniu. Na kolejnym miejscu jest łazienka w odczuciu 59% badanych. Nic dziwnego – to właśnie w tych dwóch pomieszczeniach najczęściej kryje się największy, trudno dostępny brud.
Czyszczenie kratek wentylacyjnych
Jednym z trudno dostępnych miejsc, w którym zalega sporo kurzu, są kratki wentylacyjne. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, niezwykle ważny jest przepływ powietrza, który niweluje nadmiar dwutlenku węgla i pary w pomieszczeniach. Jeśli kratki wentylacyjne są zapchane brudem, system nie działa poprawnie, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Objawy źle działającej wentylacji to między innymi:
- hałasujący wentylator
- nieprzyjemny zapach dobiegający z kratek
- zaparowane szyby w oknach
Aby uniknąć podobnych problemów wystarczy raz w tygodniu przetrzeć kratki wentylacyjne. Suchą ścierką z mikrofibry lub z użyciem odpowiedniego środka, przeznaczonego do czyszczenia powierzchni z tworzyw sztucznych.
Trudno dostępne miejsca mają niestety to do siebie, że brud chętnie na nie wraca i bardzo ciężko go stamtąd wyplenić. Dlatego też, w przypadku powierzchni takich jak kratki wentylacyjne, najlepiej użyć środków czystości, które nie tylko świetnie czyszczą, ale dodatkowo, dzięki wytworzonej przy rozprowadzaniu środka antystatycznej warstwie, utrudnią osadzanie się zabrudzeń w przyszłości.
Aleksandra Dziedzina, specjalista ds. Marketingu i PR
Czyszczenie żaluzji
Kolejnym miejscem, bardzo niepozornym, w którym gromadzi się spora ilość brudu, to żaluzje okienne. Zaniedbanie ich regularnego czyszczenia może spowodować nasilenie się objawów chorób takich jak astma czy alergia. Czyszczenie żaluzji okiennych wcale nie należy do łatwych zadań. Na rynku istnieją nawet specjalne szczotki do tego celu, ale skupmy się na domowych sposobach. Bez względu na to, czy są to żaluzje metalowe, czy drewniane, najpierw zasłaniamy je, tak aby tworzyły jedną płaszczyznę. Następnie całość przecieramy suchą ściereczką do mikrofibry lub miotełką do kurzu. Na koniec wystarczy, że mamy pod ręką uniwersalne ściereczki nawilżane. Ważny jest również kierunek wycierania, aby dokładnie zabrać cały brud – najpierw od góry do dołu, a następnie w poprzek.
Czyszczenie fug i spoin
Ozdobą każdej łazienki i kuchni są piękne mozaiki z kafli, układane na ścianach i podłogach. Elementem łączącym je są fugi, które też bardzo trudno doczyścić. W żadnym wypadku nie powinno się szorować fug na siłę – może to doprowadzić do zniszczenia spojenia, albo nawet samego kafla. Najprostszy domowy sposób to kompozycja roztworu w proporcjach:
- 100ml letniej wody
- 100ml octu
- opakowanie sody oczyszczonej
Wszystkie składniki mieszamy, a następnie przygotowany roztwór rozprowadzamy równomiernie wzdłuż fug i czekamy ok 45 minut do całkowitego wyschnięcia. Następnie zmywamy całość por raz kolejny, przy użyciu letniej wody. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak jest w pełni skuteczne. W przypadku czarnych śladów, osadzonych na fugach czy w spoinach, łączących armaturę z kaflami, konieczne może być użycie profesjonalnego środka czyszczącego, przeznaczonego do rozpuszczania trudnych zabrudzeń. Na rynku istnieje wiele tego typu produktów, najlepiej obecnie oceniane są te, oparte na technologii aktywnej piany – na przykład seria Sidolux Profi.