Ciepłe i słoneczne dni powodują, że cały wolny czas chcemy spędzać na dworze. Balkon, taras, ogród? Wszystko jedno! Byle nie zabrakło kawałka cienia, smakowitych przekąsek i chłodnych napojów. Błogi wypoczynek na zewnątrz zapewniają także odpowiednio dobrane meble ogrodowe. Dzisiaj zaproponujemy jak wybrać najlepsze.
Planując zakup mebli ogrodowych należy znaleźć chwilę na przemyślenie kilku spraw. Na początek warto zastanowić się, jak chcemy z nich korzystać. Wolimy wesołe spotkania z rodziną i znajomymi przy ogrodowym stole czy wypoczynek na leżaku w towarzystwie własnych myśli? Poza tym należy skupić się także na wygodzie mebli i ich dopasowaniu do przestrzeni. Przed zakupem stolika z krzesłami, komfortowych siedzisk czy leżanek trzeba przewidzieć na nie miejsce i przemyśleć, czy mamy gdzie je schować po sezonie. Ostatni, ale wcale nie mniej ważny element - wybór tkaniny. To właśnie ona ma wpływ na funkcjonalność, odporność oraz komfort używania. A wybór jest naprawdę duży.
Drewno dla wielbicieli klasyki
Ten materiał cieszy się niesłabnącą popularnością wśród wielbicieli tradycyjnych rozwiązań. Choć drewniane meble wymagają regularnej konserwacji i pielęgnacji, są niezwykle stabilne i trwałe. Niezbędna jest impregnacja ich odpowiednimi dla konkretnego gatunku środkami - najpopularniejsze z nich to lakier, impregnat, olej lub emalia. Sprawi, że posłużą przez wiele sezonów. Do ogrodów poleca się meble z gatunków egzotycznych. Zawierają dużo substancji oleistych i kwas krzemowy, dzięki którym są bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych i detergentów. Jednak należy chronić je przed nadmierną ekspozycją na słońce. Drewniane akcenty rewelacyjnie komponują się z zielonymi odcieniami. Będą świetnym wyborem dla osób, które cenią sobie klasyczne, a zarazem ponadczasowe rozwiązania.
Rattan i wiklina idealne pod zadaszenia
Te naturalne włókna świetnie współgrają z wszechobecną w plenerze zielenią. Meble rattanowe i wiklinowe są najczęściej sprzedawane już pokryte lakierem, więc ich utrzymanie jest bardzo proste. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną ściereczką. Trzeba również pamiętać, że tak jak meble drewniane, muszą być chronione przed deszczem i nadmierną ekspozycją na słońce. Dzięki temu nie wyblakną i nie zbutwieją. Najlepiej czują się pod zadaszeniem. Są lekkie i łatwe w przenoszeniu. Ich dekoracyjny charakter pozwoli wprowadzić na tarasy i altany naprawdę rajski klimat.
Technorattan - ulepszenie natury
Doskonałą, choć nieco droższą alternatywą dla naturalnych włókien jest syntetyczna żywica, zwana technorattanem. Ręczne wplecenie tworzywa sztucznego w metalowy stelaż powoduje, że meble są bardzo stabilne i stają się niemal niezniszczalne. Nie odbarwi ich słońce, nie zniszczy deszcz, a do czyszczenia wystarczy użyć nawilżonej szmatki lub polać je wodą z węża ogrodowego. Poradzą sobie również w warunkach zimowych. Pomimo stelażu nie są ciężkie i łatwo schować je po sezonie, choć zajmują trochę miejsca. Najlepiej sprawdzą się na dużych przestrzeniach, dodając im naturalnego, ogrodowego klimatu.
Plastik nie taki zły
Choć meble plastikowe często nie mają najlepszej renomy i są kojarzone z kiepskim wykonaniem, to istnieją marki, które swoimi produktami obalają tę teorię. Na rynku można znaleźć wysokiej jakości meble, które są odporne na działanie promieni UV, wody czy wysokiej temperatury, a przy tym znakomicie się prezentują. Łatwo przenosić je z miejsca na miejsce, układać i czyścić. Dodatkowo producenci mebli plastikowych oferują szeroką paletę kolorów do wyboru. Trzeba tylko pamiętać, by nie umieszczać ich zbyt blisko rozgrzanego grilla, ogniska, lub innego źródła ciepła, bo mogą się odkształcić.
Metal i aluminium mocne i trwałe
W połączeniu z różnorodnymi materiałami (szkłem, textiliną, poliwoodem) tworzą zestawy mebli ogrodowych o niezwykle solidnej strukturze. Meble aluminiowe są lekkie, nie rdzewieją i łatwo je złożyć. Żeliwne są najbardziej trwałe, ale zarazem cięższe, co utrudnia ich częste przenoszenie. Produkty o nowoczesnych kształtach będą odpowiednie dla osób, które marzą o minimalistycznych ogrodach lub balkonach. Znajdą się również takie dla wielbicieli romantycznych, klasycznych rozwiązań - meble z żeliwnymi elementami pięknie uzupełnią przestrzeń przy starych willach i dworkach.
Najnowsze meblowe wynalazki
Najbardziej tradycyjne rozwiązania ogrodowe już za nami, ale to wcale nie koniec! Producenci coraz chętniej wprowadzają na rynek alternatywy dla klasycznych zestawów mebli. Przykładowo, od niedawna obecna na polskim rynku marka Puszku.pl oferuje szeroki wybór mebli relaksacyjnych wypełnionych granulatem, które znakomicie sprawdzają się w domu i w plenerze. Przekąska na fotelu, opalanie na leżance czy rozmowy na pufach - ich różnorodne formy zapewniają funkcjonalność, jednocześnie dbając o zdrowie naszych kręgosłupów. Jednym ruchem można nawet zmienić siedzisko w stolik, przy pomocy specjalnego blatu, doczepianego do pufy . Ich rozmaite kolory pozwolą przywołać ulubione, wakacyjne krajobrazy.
Tkaniny do zadań specjalnych
Sztuczna skóra, olefin czy teflon to materiały, które świetnie radzą sobie w ekstremalnych warunkach. Obite nimi siedziska są w 100% wodoodporne, nie straszne im promienie słońca ani plamy. Poradzą sobie w warunkach domowych oraz ogrodowych, nawet przy basenie! Są lekkie i łatwe do przenoszenia. W przypadku zabrudzeń wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką. Z takich obić korzysta między innymi wspomniany wcześniej producent – marka Puszku. Produkty Puszku są certyfikowane i przy ich produkcji nie są używane żadne szkodliwe substancje, dlatego rewelacyjnie nadają się i dla dorosłych, i dla dzieci.
Jak widać wybór mebli ogrodowych jest niezwykle szeroki. Jednak decyzja, które z nich wybrać, wcale nie musi być trudna. Wystarczy pomyśleć o kilku ich cechach i decyzja nasuwa się sama. Najważniejsze jest, aby z ich pomocą czerpać jeszcze większą przyjemność ze spędzania czasu na świeżym powietrzu.