Wiosenne porządki dobiegają końca. Coraz bliżej do lata, jednak abyśmy w pełni mogli cieszyć się ciepłymi promieniami słońca, orzeźwiającą bryzą z domowego zraszacza i radosnymi chwilami spędzonymi w gronie najbliższych nam osób, czeka nas jeszcze jedno wyzwanie… sprzątanie łazienki.
Dane nie kłamią
Jak wynika z badania TNS Polska, 11% badanych sprząta łazienkę każdego dnia, a 26% raz na tydzień. Niestety jest również druga strona medalu – 9% respondentów porządkuje łazienkę tylko raz w miesiącu, a aż 22% badanych przyznało, że nie sprząta jej wcale. Do regularnych porządków może jednak przekonać fakt, że w tym pomieszczeniu spędzamy statystycznie dwa lata swojego życia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przezwyciężyć swoją niechęć i poza urzekającą aranżacją, zadbać o to, aby łazienka była prawdziwą świątynią czystości.
Klucz do sukcesu – regularność
Postarajmy się wprowadzić do domu dyscyplinę i dobre nawyki. Nie musimy codziennie poświęcać całego wolnego czasu na generalne porządki, jednak warto działać na bieżąco. Połączenie pary wodnej, wilgoci, kurzu oraz osadów z mydła i kosmetyków to nie tylko trudna do wyczyszczenia mieszanka, ale również świetna pożywka dla różnego rodzaju bakterii i wirusów. Łazienkowe zakamarki to ulubione miejsca wielu groźnych drobnoustrojów takich jak bakterie E-coli, Klebsiella, Salmonella oraz Listeria monocytogenes czy Stophylococcus aureus. Właśnie dlatego nie powinniśmy zwlekać z wyczyszczeniem zachlapanej umywalki, ubrudzonego kremem kranu czy też ściany prysznica z zaciekami od szamponu.
Dobre nawyki
Co ciekawe i niepokojące, aż ¾ Polaków nie ma w zwyczaju opuszczać klapy sedesu przed spuszczeniem wody. Dobrze jednak wyrobić w sobie ten nawyk, ponieważ wraz z kroplami wody w powietrze unosi się również flora kałowa, która osiada na łazienkowych akcesoriach takich jak mydło, ręczniki, czy szczoteczki do zębów, które mają bezpośredni kontakt z jamą ustną i skórą. Aby skutecznie pozbyć się bakterii z ubikacji, należy ją czyścić przynajmniej trzy razy w tygodniu z użyciem specjalnego preparatu zawierającego środek dezynfekujący. Z kolei wannę i prysznic najlepiej czyścić po każdej kąpieli.
Domowi pomocnicy
W codziennym dbaniu o porządek w łazience pomogą nam również specjalistyczne środki czystości. Do czyszczenia toalety najlepsze są preparaty pakowane w pojemniki ze specjalną zakrzywioną, długą końcówką, która umożliwia wprowadzenie środka pod kołnierz sedesu. Z kolei, w przypadku produktów do mycia szyb i luster, warto zwrócić uwagę na to, aby preparat nie miał żadnych mikrodrobinek i nie zostawiał zarysowań na powierzchniach. Przykładem takiego środka jest CLEAN CZYSTA SZYBA I LUSTRO marki Jurga, który cechuje się nie tylko przyjemnym i świeżym zapachem, ale także dzięki obecności nanocząsteczek powoduje mniejsze osadzanie brudu i kurzu na powierzchni.
Wyzwanie może stanowić również wyczyszczenie kabiny prysznicowej i armatury łazienkowej. Ścianki prysznica najlepiej czyścić specjalnym ściągaczem do wody po każdej kąpieli, a baterie prysznicowe i wannowe przecierać ręcznikiem papierowym. Jeśli jednak pojawią się na nich trudne do usunięcia osady, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Wcześniej wspomniana marka posiada w swoim asortymencie gotowy do użycia preparat: CLEAN CZYSTA KABINA PRYSZNICOWA I ARMATURA ŁAZIENKOWA, który skutecznie usuwa nawet najtrudniejsze osady mineralne: naloty z kamienia wodnego, mydła oraz pozostałości kosmetyków. Pozostawia powierzchnię czystą i lśniąca bez smug i zacieków.