Poliuretan to niezwykle praktyczny materiał, który swoje zastosowanie znajduje w niemal każdej dziedzinie. Jednymi z najbardziej znanych wyrobów z tego tworzywa są piany poliuretanowe, wykorzystywane podczas różnych prac remontowo-budowlanych. Ze względu na ich liczne rodzaje i szeroki zakres działania, warto bliżej przyjrzeć się ich właściwościom i funkcjonalności.
Zastosowanie pian poliuretanowych
Piany poliuretanowe cechują się bardzo dobrą przyczepnością do materiałów takich jak: styropian, profile PCV-U, drewno i materiały drewnopochodne, podłoża mineralne, czy metal. Z tego powodu świetnie sprawdzają się przy montażu oraz uszczelnianiu drzwi i okien, a także wypełnianiu szczelin i przejść między rurami lub przewodami. Używane są również do wyciszania i izolacji cieplnej sieci wodnych, kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania, jak również dachów i stropodachów.
Rodzaje pian poliuretanowych
Piany pistoletowe i wężykowe
W ofercie wielu firm zajmujących się produkcją chemii budowlanej tj. JURGA znajdują się preparaty podzielone ze względu na sposób aplikacji. Piany pistoletowe, jak sama nazwa mówi, aplikuje się za pomocą pistoletu, który pozwala na dokładne nałożenie produktu. Z kolei piany wężykowe nie wymagają specjalnego sprzętu, a swoją nazwę zawdzięczają specjalnemu wężykowi, który umożliwia łatwą aplikację produktu. Choć ich cena jest niższa, nie zapewniają one takiej precyzji przy pracy, jak piany pistoletowe.
Piany jedno- i dwukomponentowe
W asortymencie wyżej wspomnianej marki znajdują się piany jednokomponentowe. To gotowe do użycia produkty, dlatego ich stosowanie jest niezwykle proste. Przy pracy z nimi należy jednak pamiętać o dostatecznej wilgotności, ponieważ tego typu produkty utwardzają się pod wpływem wilgoci z powietrza lub podłoża. Z kolei do dużych, trudno dostępnych, przestrzeni poleca się piany dwukomponentowe, które mogą ulec całkowitemu utwardzeniu w wyniku reakcji chemicznej, nawet w razie braku wody lub wilgoci w otoczeniu
Piany do zadań specjalnych
Na rynku dostępne są również piany montażowe wielosezonowe, które można stosować w okresie obniżonych temperatur, jak i specjalne piany izolujące przed ogniem i dymem np. PIANA OGNIOODPORNA B1. W sprzedaży znajdują się także kleje poliuretanowe w postaci pian. Wykorzystuje się je głównie do klejenia płyt styropianowych w systemach ociepleń budynków metodą BSO oraz płyt XPS i EPS oraz przy ocieplaniu fundamentów i przyziemnych części budynków czy piwnic.
Na co zwrócić uwagę?
Ze względu na szerokie zastosowanie pian poliuretanowych, przed wyborem odpowiedniego produktu, trzeba przyjrzeć się różnicą między nimi. Warto zwrócić uwagę na czas schnięcia, prężność oraz właściwości izolacyjne. Dobrej jakości produkty z tej kategorii charakteryzują się wysokimi parametrami w zakresie izolacji termicznej i akustycznej, jednolitą i regularną strukturą, doskonałą barierą dla wilgoci, a także wydajnością i łatwością w aplikacji. Cechuje je również wysoka odporność mechaniczna i stabilność, dzięki czemu z upływem czasu nie kurczą się i nie utleniają.