Jak wiemy, zima lubi zaskakiwać zarówno kierowców, jak i domowników. Na szczęście, aby przetrwać mroźne dni z niższymi rachunkami za prąd, bez przecieków, utraty ciepła i awarii wystarczy się odpowiednio przygotować.
Analiza stanu dachu
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać podczas prac, jest sprawdzenie szczelności dachu. Nawet niewielka usterka może spowodować, że woda z opadów przedostanie się do warstwy ocieplenia, a następnie do wnętrza domu, powodując powstawanie nieestetycznych zacieków, a nawet rozwój pleśni. Konieczne jest również regularne odśnieżanie dachu. Zdarza się, że mokry śnieg waży nawet 800kg/m3, co może sprawić, że obciążenie będzie większe niż nośność stropodachu. Z dachów stromych śnieg zsuwa się pod własnym ciężarem, jednak jeśli dach jest płaski, zaleca się użycie preparatów do usuwania lodu i śniegu, aby nie dopuścić do zalegania grubej warstwy. Świetnym wyborem będzie zastosowanie preparatu LÓD STOP marki JURGA, który działa do -40°C.
Bezpieczeństwo wokół domu
Zamarzająca woda oraz śnieg mogą uszkodzić m.in. płytki na tarasie lub balkonie, a także kostkę brukową. Co więcej, na zmrożonej powierzchni nietrudno o wypadek. Z tego powodu, jeśli chcemy zapewnić sobie bezpieczne wyjście z domu, warto użyć wyżej opisanego odladzacza. LÓD STOP ma postać białych płatków i w porównaniu do piasku nie tworzy na powierzchni błota oraz posiada w składzie dodatek mineralny, który ogranicza poślizg. Preparat wytwarza ciepło podczas kontaktu z powierzchnią, powodując jej naturalne roztapianie. Zachowuje działanie odladzające nawet do 72 godzin.
Sprawdzenie okien
Nieszczelne okna powodują straty ciepła na poziomie nawet 20%. Z tego powodu przed zimą warto wyczyścić uszczelki, a nawet użyć specjalnego środka konserwującego, aby zabezpieczyć je przed zamarzaniem i pękaniem. Należy również sprawdzić, czy okna nie są rozregulowane i w razie potrzeby odpowiednio je dokręcić. Z kolei, jeśli wykruszyła się piana wokół okna, trzeba oczyścić starą powierzchnię z pyłu i zwilżyć ją wodą. Zapewni to lepszą przyczepność nowej warstwy, którą aplikuje się od dołu powolnym, jednostajnym ruchem. W miesiącach jesienno-zimowych warto wybrać niskoprężną, wielosezonową pianę montażową, która znajduje zastosowanie w warunkach niskich temperatur od -10°C do 30°C.
Kontrola pieca i centralnego ogrzewania
Kolejnym zadaniem jest sprawdzenie stanu instalacji grzewczej. Na tym etapie warto wyczyścić piec, odpowietrzyć kaloryfery, a także uzupełnić ilość wody w instalacji. Straty ciepła można ograniczyć również poprzez zmiany w dekoracjach. Mowa tutaj o firankach i zasłonach, które w czasie zimy warto wymienić na krótsze i cieńsze. W ten sposób uniknie się tworzenia dodatkowej warstwy ograniczającej przepływ powietrza, która może znacznie obniżać jakość ogrzewania.
Czyszczenie komina i kominka
Przed rozpaleniem ognia w kominku należy dokładnie wyczyścić komin i sprawdzić, czy nie ma w nim ptasiego gniazda. Przy regularnym korzystaniu z kominka warto zainwestować we wkład kominkowy, który zwiększy jego sprawność cieplną, poprzez ograniczenie wyciągania powietrza z ogrzewanego pomieszczenia przy pomocy zamknięcia paleniska szybą. Trzeba jednak pamiętać, aby regularnie ją czyścić. Najlepiej wybrać przeznaczone do tego preparaty tj. CLEAN CZYSTA SZYBA KOMINKOWA. Nowoczesna formuła produktu powoduje mniejsze osadzanie się brudu, a także skuteczne i szybkie usuwanie sadzy, przydymień i przypaleń.