Szkło budzi skojarzenia z czymś delikatnym i kruchym, z czym trzeba obchodzić się ostrożnie. Dzieci pozbawione są tej ostrożności, a przez to bywają narażone na ryzyko skaleczenia. Czy to oznacza, że dla bezpieczeństwa malca musimy pozbyć się z domu wszelkich szklanych elementów lub je wymienić? Okazuje się, że nie jest to konieczne, jeżeli okna, schody, drzwi lub meble zostaną wykonane ze szkła bezpiecznego.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
O tym w jaki sposób urządzone jest mieszkanie lub dom często decydują trendy lub nowoczesny design. To one mają ogromny wpływ na to jaki charakter przyjmie wnętrze, a co za tym idzie, jakie materiały będą go tworzyć. Jeśli mowa o stylu nowoczesnym, minimalistycznym, a nawet modnym ostatnio stylu glamour, często pojawia się w nim szkło. Przyjmuje ono różne formy, od szklanych mebli, przez szklane schody lub barierki, aż po szklaną podłogę. Szkło jest niezwykle efektowne, zapewnia wrażenie lekkości i przestrzeni, a także pozwala nadać wnętrzu zamierzony charakter. Jeśli jednak w takim domu pojawia się dziecko, szkło może być postrzegane jako potencjalny problem.
W kontekście dzieci bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem. Maluchy są w ciągłym ruchu i zwykle nawet nie starają się być ostrożne względem tego co je otacza. Te najmłodsze są ciekawe świata i poznają go poprzez próbowanie oraz doświadczanie, wszystkiego chcą dotknąć i uwielbiają się wspinać. Kilkulatki z chęcią kopią piłkę lub rzucają nią po mieszkaniu, biegają nabierając znacznych prędkości i napierają na różne powierzchnie, jakby testowały ich wytrzymałość. Zwykle nie potrafią przy tym oszacować zagrożenia ani przewidzieć konsekwencji, co w bezpośredniej konfrontacji ze szkłem może przynieść fatalny skutek.
Chcąc zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i uchronić je przed skaleczeniem, możemy usunąć z ich drogi wszelkie szklane przedmioty. Mowa tu o wazonach, szklanych ozdobach czy osłonkach na doniczki. Jeśli jednak w mieszkaniu mamy szklane barierki lub drzwi, eliminacja szyb może okazać się bardzo trudna, a wymiana szkła w kabinie prysznicowej lub w dużych oknach balkonowych – uciążliwa i kosztowna. Okazuje się jednak, że likwidacja lub zamiana wszelkich szklanych elementów wcale nie będzie konieczna, jeśli tylko zostaną one wykonane ze szkła bezpiecznego. Dlatego najlepiej już na etapie budowy i aranżacji oraz doboru materiałów wykończeniowych myśleć przyszłościowo, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich domowników i podejmować świadome wybory. Przełoży się to na funkcjonalność i komfort użytkowania, ale również na bezpieczeństwo mieszkańców.
Szkło bezpieczne, czyli jakie?
Szkło bezpieczne to takie, które w razie pęknięcia nie stwarza ryzyka poważnego zranienia. W zależności od miejsca instalacji można wybrać taki rodzaj szkła, które ma większą wytrzymałość mechaniczną i trudniej je rozbić co sprawia, że idealnie sprawdza się zarówno w miejscach publicznych, takich jak przedszkola czy szkoły, jak i w budynkach mieszkalnych. O tym czy szkło można uznać za bezpieczne decyduje norma PN-EN 12600:2004 „Szkło w budownictwie. Badanie wahadłem. Udarowa metoda badania i klasyfikacja szkła płaskiego”. Badania wg tej normy klasyfikują szkło w kontekście bezpieczeństwa w sytuacji przypadkowego rozbicia. Szkłem bezpiecznym może być zarówno pojedyncza szyba, jak i szyba zespolona, pod warunkiem, że szyby te wykonane zostaną ze szkła laminowanego i/lub hartowanego.
Na czym polega różnica pomiędzy wymienionymi rodzajami szkła? Różni je proces produkcji i efekt jaki możemy zaobserwować po ich rozbiciu, jednak każde z nich zapewnia bezpieczeństwo. Szkło hartowane powstaje w wyniku obróbki termicznej. Zwykłe szkło float należy podgrzać do temperatury ok. 670oC, a następnie gwałtownie schłodzić. Wskutek tego procesu na jego powierzchni wytwarzane są naprężenia ściskające, a we wnętrzu równoważące je naprężenia rozciągające. Zmiana mikrostruktury powoduje, że wytrzymałość szkła zwiększa się nawet kilkukrotnie w stosunku do zwykłego szkła float. Uszkodzenie takiej tafli powoduje jej absolutną defragmentację. Drobne kawałki szkła hartowanego po rozbiciu mają tępo zakończone krawędzie, co zmniejsza ryzyko skaleczenia. Stosuje się je w wielkopowierzchniowych przeszkleniach i wszędzie tam, gdzie stłuczone szkło mogłoby stwarzać zagrożenie dla ludzi.
Szkło laminowane, takie jak Pilkington Optilam™ charakteryzuje się natomiast tym, że stłuczona tafla nie rozsypuje się na małe kawałki, lecz utrzymuje się w miejscu. Dzieje się tak z powodu jednej lub wielu warstw folii PVB, którą w procesie laminowania umieszcza się pomiędzy dwiema lub więcej taflami szkła i łączy pod wpływem działania temperatury i ciśnienia. Budowa szkło-folia-szkło jest więc typowa dla bezpiecznego szkła laminowanego. Przykładów zastosowania takiego szkła w domu jest bardzo dużo. Możemy swobodnie stosować je np. w drzwiach wewnętrznych, ściankach działowych czy szklanych schodach.
- Odpowiedni dobór szkła, które ma funkcjonować w naszym domu to bardzo ważna sprawa. Wymiana szklanego wazonu czy stołu nie stanowi większego problemu, jednak w przypadku szklanych drzwi czy schodów nie jest to już takie proste ani tanie. Dlatego decyzja o zastosowaniu szkła bezpiecznego powinna zapaść jeszcze przed montażem. Większe tafle, które stanowią element aranżacyjny służą nam przecież latami i są w tym czasie narażone na różnego rodzaju uderzenia i naprężenia. Bezpieczne użytkowanie gwarantują jedynie szyby o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa, które posiadają certyfikaty potwierdzające ich zgodność z polskimi i międzynarodowymi normami – mówi Szymon Piróg, kierownik biura doradztwa technicznego w Pilkington Polska. – Trzeba wiedzieć, że każdy producent szkła ma obowiązek udostępnić te dokumenty na życzenie klienta. Dlatego wielu z nich udostępnia je na własnych stronach internetowych lub przekazuje za pośrednictwem działu obsługi klienta lub działów technicznych. Warto z tego korzystać – dodaje.
Szkło, które służy całej rodzinie
Zastosowanie szkła bezpiecznego to rozwiązanie, które przekłada się na bezpieczeństwo dzieci, ale również wszystkich innych mieszkańców. Maluchy mogą wpaść na szkło w ferworze zabawy, nastolatek może zahaczyć o szybę w pośpiechu, a osoba starsza może zatoczyć się na nią z powodu zawrotów głowy. Sytuacje są rozmaite i często trudno je przewidzieć, dlatego szkło należy traktować jak materiał, który będzie służyć osobom w różnym wieku, w różny sposób i w różnych okolicznościach przez długi czas.
Innym rodzajem szkła, które również przekłada się na bezpieczeństwo jest szkło ognioochronne, które zapewnia barierę przed płomieniami, dymem i gorącymi gazami. Aby spełniało swoją funkcję musi być zawsze wyspecyfikowane jako element atestowanego systemu ognioodpornego, a jego instalacja musi zostać przeprowadzona przez specjalistę, który zagwarantuje uzyskanie oczekiwanej odporności ogniowej. – To kolejny przykład na to, że przeszklenia można wykorzystać dla zwiększenia bezpieczeństwa. Zastosowane szkło powinno spełniać wymagania prawne i posiadać wymagane klasy potwierdzone deklaracjami i certyfikatami. Najlepiej więc każdy zakup szkła, zwłaszcza tego w większych taflach, konsultować ze specjalistami, którzy opowiedzą o możliwych rozwiązaniach, parametrach i alternatywach. Często zdarza się tak, że osoby, które aranżują dom lub mieszkanie zwyczajnie nie wiedzą jak wiele funkcji może pełnić szkło. Bezpieczeństwo to tylko jedna z nich – wyjaśnia Szymon Piróg.