Łazienki w stylu salonu kąpielowego zyskują coraz większą popularność, nie tylko w katalogach, ale i w naszych domach. Mają w sobie coś ze spa, oferują wygodę, komfort i możliwość odpoczynku. Przyjęło się, że są to duże pomieszczenia, a jednak da się zaprojektować salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia także na małym metrażu. Finezyjny wystrój i stylowe dodatki są istotne, ale najważniejsze jest to, by użytkownicy mieli odpowiednie warunki do błogiego relaksu.
Metraż to nie wszystko
Zacznijmy od definicji salonu kąpielowego. Czym jest? Co go cechuje? Jakie warunki musi spełnić, by zasłużyć na to kuszące miano? Otóż salon kąpielowy jest czymś więcej niż zwykłą łazienką. To oaza spokoju i wyciszenia, którą aranżuje się w celu osiągnięcia absolutnego komfortu. Już sama nazwa wskazuje, że nie jest to jedynie miejsce do kąpieli. Skoro jest to „salon”, to znaczy, że umożliwia spędzanie w nim czasu. Wszelkie dekoracje, w tym nawet dzieła sztuki, są więc tu mile widziane, podobnie jak wszystko, co może uprzyjemnić czas spędzony w tym miejscu i zapewnić najwyższy poziom relaksu.
Jeśli mamy do dyspozycji większy metraż, aranżacja salonu kąpielowego pozostaje kwestią stosunkowo łatwą. Za sprawą doboru odpowiednich mebli, armatury, dodatków i dekoracji łazienka ma się zmienić w przestrzeń wolną od stresu, w którym można odetchnąć po pracy i poświęcić chwilę samej/samemu sobie. Jednak prawda jest taka, że nie o metraż tu chodzi, tylko o atmosferę, jaką ma zapewniać to pomieszczenie. Problem w tym, że łazienki wielu osób mają zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni. Nie oznacza to jednak, że salon kąpielowy pozostaje poza ich zasięgiem. Wyposażenie oraz wystrój mogą zdziałać cuda, zmieniając oblicze i funkcjonalność nawet małej łazienki.
Salon kąpielowy w rozmiarze XS
Metamorfoza, dzięki której zwykła łazienka zamieni się w salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia jest możliwa, a nawet łatwa, jeśli sięgniemy po sprytne rozwiązania, właściwie dobierzemy dodatki i zadbamy o estetykę. Na początek jednak trzeba sprecyzować, co nas relaksuje i postarać się, by projekt to uwzględniał. – Relaks to wbrew pozorom bardzo indywidualna sprawa, ponieważ każdy z nas odpoczywa na swój własny sposób. Dla kogoś może to być przygaszone światło i delikatne dźwięki muzyki, dla kogoś innego lektura ulubionej książki w wannie pełnej piany z półką kąpielową, na której można ustawić świece zapachowe. Salon kąpielowy powinien odpowiadać na potrzeby jego użytkowników, więc nie może się w nim znaleźć nic z przypadku, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z małym pomieszczeniem – Magdalena Paszkowska, Product Manager Deante.
Niewielkiego metrażu zwykle nie da się pogodzić z wolnostojącą wanną lub szezlongiem obitym welurem. Jest jednak wiele innych rozwiązań, które pozwolą zaaranżować salon kąpielowy w rozmiarze XS. Jednym z nich są wodoodporne tapety na ściany, innym kącik beauty, w którym zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Nie obejdzie się też bez dekoracji w postaci wspomnianych już świec lub sztukaterii, obrazów czy żyrandolu, a jeśli się nie zmieści, to plafonu z możliwością stopniowania natężenia i koloru światła. Ekspozycja kluczowych elementów wystroju powinna prezentować się elegancko i luksusowo, z kolei szereg dodatków obowiązkowo musi pozostać spójny dla jak najlepszego efektu wizualnego.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na szczegóły. Niewielki haczyk na ręcznik może wydawać się nieistotny dla całej aranżacji. Tymczasem jeśli, podobnie jak bateria umywalkowa, słuchawka prysznicowa i uchwyt na papier toaletowy, jest wykończona aksamitnym matem, razem z pozostałymi detalami tworzy harmonijną, miłą dla oka całość. Taki efekt najłatwiej osiągnąć można korzystając z komplementarnej kolekcji łazienkowej, czego potwierdzeniem jest Silia – kolekcja firmy Deante, składająca się ze 178 elementów, której styl idealnie odpowiada koncepcji salonu kąpielowego. Taki wachlarz możliwości i szeroka gama kolorów pozwala zaaranżować tego typu pomieszczenie bez względu na jego metraż i styl.
Jakość – ważna sprawa
Udany proces zamiany łazienki na salon kąpielowy powinien uwzględniać nie tylko funkcjonalność i kwestie wizualne, ale również jakość. Warto więc sięgać po produkty gwarantujące niezawodne działanie oraz estetykę przez cały okres użytkowania. Mowa tu nie tylko o dobrej jakości wykorzystanych materiałów, ale i rozwiązań. Przykładem może być deszczownica z kolekcji Silia, którą cechuje szlachetna forma i ponadczasowa prostota, ale też system anti-calc ułatwiający usuwanie osadu kamiennego. To rozwiązanie przedłuża żywotność produktu, zapewnia niezawodność działania i znacząco ułatwia czyszczenie, co nie pozostaje bez znaczenia w miejscu, które ma koić wszystkie zmysły.
Pojęcie jakości łączy się również z organicznym designem. Umywalka wykonana z granitu jest zarówno efektowna, jak i niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia. – To materiał elegancki i ponadczasowy, ale w Deante dodatkowo wykończenie metalic uszlachetniamy jonami srebra, co dodaje mu właściwości antyseptycznych. Wykorzystywany przez nas kompozyt granitowy to połączenie piasku kwarcowego oraz żywic w idealnych proporcjach. Dzięki temu nasze umywalki są odporne nie tylko na uderzenia, ale także na wysoką temperaturę (250°C), przebarwienia i szok termiczny. Nie przyjmują zapachów oraz posiadają właściwości hydrofobowe, odpychające cząsteczki wody – wymienia Michał Kubus, Product Manager Deante.
Warto zwrócić uwagę, że jakość jest kluczowym elementem utrzymania higieny w salonie kąpielowym. Dobrej jakości płytki i powierzchnie łazienkowe są łatwiejsze do utrzymania w czystości, co jest niezwykle ważne w tym pomieszczeniu. Z drugiej strony wysoka jakość chroni przed częstymi naprawami czy koniecznością wymiany, a w przypadku armatury łazienkowej – przed awarią i wyciekami wody.