Grad to jedno z najbardziej nieprzewidywalnych i niszczycielskich zjawisk atmosferycznych, które może spowodować poważne uszkodzenia pojazdów. Wgniecenia karoserii, choć niepożądane, nie unieruchomią nam samochodu, w przeciwieństwie do stłuczonej szyby. Jak zabezpieczyć ją przed gradem? Co robić w przypadku, gdy zostanie uszkodzona? Okazuje się, że odpowiedzi jest co najmniej kilka.
Lepiej zabezpieczyć niż później żałować
Naprawiać czy wymieniać?
W przypadku niewielkich pęknięć można skorzystać z usług specjalistycznych firm zajmujących się naprawą szyb samochodowych. - Możliwość naprawy szyby zależy od rodzaju i miejsca uszkodzenia. Przednia szyba odpowiada za około 30% wytrzymałości konstrukcyjnej pojazdu. Jej stan techniczny jest kluczowy dla prawidłowego działania poduszki powietrznej pasażera, ponieważ to na niej opiera się poduszka podczas otwarcia. Dlatego tak ważne jest, by wszelkie naprawy przywracały pierwotną wytrzymałość szyby.
Jarosław Garbacz, Product & Sales Manager Pilkington AGR
Warto jednak wiedzieć, że nie jest zalecane podejmowanie się naprawy szyby samochodowej, których uszkodzenia przyjmują postać pęknięcia podłużnego, ani takich, które pozostają w strefie widzenia kierowcy. Uszkodzenie nadające się do naprawy powinno mieć maksymalną średnicę 22 mm. Można to sprawdzić nakładając na nie monetę pięciozłotową. Z kolei odległość uszkodzenia od krawędzi szyby powinna być większa niż 10 cm. Dla niektórych modeli aut, gdzie szyba jest wyjątkowo mocno wygięta przy jej krawędzi, zaleca się nawet większą strefę ochronną.
Jarosław Garbacz, Product & Sales Manager Pilkington AGR