Szybki remont brzmi jak nieosiągalny cel, coś, co możliwe jest tylko w teorii. Zazwyczaj bowiem zakładamy, że prace potrwają określoną liczbę dni, po czym czas wykonania robót przeciąga się, czasem znacznie. Jak tego się ustrzec?
Przepis na wykonanie prac remontowych sprawnie i bez niepotrzebnej zwłoki zawiera dwa niezbędne elementy: łatwe w zastosowaniu i montażu, ale jednocześnie solidne materiały oraz znalezienie rzetelnego, sprawdzonego fachowca. To drugie zadanie bywa trudne. Z pomocą mogą przyjść znajomi i internet. Opinie i rekomendacje innych to najprostsza i często jedyna dostępna forma weryfikacji budowlańców i instalatorów. Niektóre, mniej skomplikowane prace można także wykonać samemu.
Internet przyda się również jako źródło inspiracji. Zastanawiając się co chcemy zmienić w mieszkaniu warto przyjrzeć się poświęconym wnętrzom i designowi profilom na Instagramie, Pintereście, Facebooku albo na blogach. Można tam odkryć ciekawe rozwiązania, które niekoniecznie trzeba przecież kopiować 1:1.
Ekspresowy kolor
Jedną z najprostszych do wykonania zmian jest wprowadzenie nowych barw do wnętrz. Malować można ściany, ale też i meble. Pamiętajmy jedynie, że jeśli oprócz malowania w planach mamy wymianę drzwi czy okien, zostawmy je na koniec. Jeśli ktoś nie chce zmieniać odcienia ścian, zawsze może ozdobić je malunkiem wykonanym za pomocą szablonu albo specjalnymi naklejkami. Prace przyśpieszy zastosowanie farby szybkoschnącej. Czas jej schnięcia zależy od rodzaju powierzchni, ale dostępne są już takie, którym potrzeba na to tylko około pół godziny. Dobrze też, by wybrane farby były zmywalne. Kiedy przyjdzie czas na odświeżenie koloru i usunięcie ewentualnych plam nie trzeba będzie nakładać kolejnej warstwy farby, wystarczy przemyć ściany wodą z mydłem.
Kafelki i fugi jak nowe
Odnowę kuchni czy łazienki bez konieczności późniejszego usuwania kurzu i brudu z całego mieszkania zagwarantuje pomalowanie kafli specjalnymi farbami. W ten sposób można zupełnie zmienić ich barwę, nawet kiedy ciemniejszy odcień chcemy zamienić na jaśniejszy. Farby do kafli są odporne na chemikalia i zmywanie, nie trzeba się więc obawiać, że zaraz zaczną odchodzić i zamiast estetycznej odmiany osiągniemy efekt jeszcze gorszy niż przed remontem.
Malując kafle odświeża się też fugi, można jednak wykonać renowację samych fug. Dostępne są specjalne środki do ich czyszczenia. Sprawdzają się też tradycyjne metody: proszek do pieczenia, ocet, soda oraz stare szczoteczki do zębów. Fugi można też przemalować. W sklepach znajdziemy przeznaczone do tego markery, barwniki, masy renowacyjne, pigmenty, a nawet gotowe zestawy: farbka, pędzelek plus gąbka do wyczyszczenia płytek. Jeśli fugi są popękane, kruszą się to oznacza, że nadają się tylko do wymiany. Usuwanie ich jest niestety czasochłonne, mimo dostępności specjalistycznych narzędzi z końcówkami do ich szlifowania. Niestety, spoin mineralnych nie da się pozbyć precyzyjnie i w całości, dlatego do wypełnienia trzeba użyć fug tego samego rodzaju lub dyspersyjnych - elastycznych.
Kiedy zdecydujemy się jednak na nowe płytki na podłogach można je ułożyć na starych - pod warunkiem, że zapewnią one w miarę równą powierzchnię. Ten zabieg zaoszczędzi nam czas i zdecydowanie uprości prace remontowe. W miejscach, gdzie kafle zrywamy przed położeniem nowych najpierw musimy wyrównać ściany. Tego rodzaju prace także da się jednak przyśpieszyć. Tynk cementowy możemy zastąpić suchym, czyli przyklejanymi do ścian lub przywiercanymi na specjalnym stelażu płytami gipsowo-kartonowymi, cementowo-włóknowymi albo gipsowo-włóknowymi.
Odnawiamy instalacje
Gdy remontu wymaga instalacja wodno-kanalizacyjna, najprawdopodobniej będzie się to wiązało z koniecznością okresowego wyłączenia pomieszczenia z użytku. Rury umieszczone są głównie wewnątrz ścian i pod podłogą. Żeby się do nich dostać, trzeba więc skuć beton. Na szczęście wymiana rur nie jest specjalnie skomplikowana, jeśli nie planujemy zmiany miejsc urządzeń sanitarnych. Choć jeżeli usuwamy stare, ciężkie stalowe i żeliwne elementy może być wyczerpująca. Rury wodociągowe sprawiają przy remoncie mniej kłopotu niż kanalizacyjne, bo mają niewielkie średnice. Z łatwością można je zamaskować np. w płytkich bruzdach wykutych w ścianach.
Instalacja wodno-kanalizacyjna musi być w dobrym stanie, jest to bardzo ważne dla całej konstrukcji mieszkania. Koniecznie trzeba ją wymienić, kiedy: jest nieszczelna, w rurach gromadzi się osad albo ciśnienie wody wypływającej z baterii wyraźnie spadło, choć zasilanie instalacji pozostaje prawidłowe. Stosowane obecnie rury są lekkie, ale nie tłumią hałasów przepływającej wody i nie zapobiegają spadkowi jej temperatury. Tym zajmuje się izolacja, która chroni także sieć przed korozją, przenikaniem wilgoci z zewnątrz, przenoszeniem ognia i dymu w przypadku pożaru. Bardzo skuteczne są izolacje wykonane z pianki poliolefinowej. To właśnie z niej powstały maty, otuliny i części prefabrykowane z serii ThermaSmart PRO firmy Thermaflex. Pianka o zamkniętej strukturze komórkowej sprawia, że nie chłoną wilgoci, nie odkształcają się oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ izolacje z pianki poliolefinowej są łatwe w montażu przy ich instalacji nie trzeba się dużo napracować, co znacznie przyśpiesza prace.
Czas na przygotowania
Teraz, kiedy z powodu epidemii dużo czasu spędzamy w domach nie dla wszystkich jest to dobry moment na prowadzenie prac remontowych. Ten okres można jednak świetnie wykorzystać na przemyślenie co i gdzie chcemy zmienić, zaplanowanie prac oraz zakup materiałów w sklepach online. Odpowiednie przygotowanie i dobrze przemyślany schemat działań również przyśpieszą przebieg remontu.