Okna i drzwi są niezbędnym elementem każdego budynku, niemniej zanim trafią na miejsce, trzeba je transportować i magazynować. Aby uniknąć uszkodzeń, warto zastosować profile opakowaniowe.
Drzwi i okna – odpowiednia produkcja i ochrona
Drzwi i okna chronią nas przed wpływem temperatury, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa w domu, zapewniają prywatność, ale służą również zaspokajaniu potrzeb estetycznych. Źle wyprodukowane lub uszkodzone w procesie transportu są w stanie zepsuć komfort każdego mieszkania, a nawet doprowadzić do poważnych usterek czy innych problemów długofalowych takich jak np. przepuszczanie wilgoci i grzyb naścienny.
Stolarka okienno-drzwiowa jest zadaniem wymagającym uwagi i szerokiej wiedzy z różnych dziedzin. Dawniej drzwi i okna wykonywano głównie z drewna, ale postęp technologiczny doprowadził do wzrostu znaczenia innych materiałów, takich jak metal, PVC czy aluminium. Rynek PVC cały czas rośnie – w 2018 roku produkcja wynosiła 44,3 miliona ton i przewiduje się, że do 2025 wzrośnie do 59,7 miliona ton[1]. Podobnie dzieje się z sektorem aluminium; wartość branży wynosiła 147,2 miliarda dolarów w 2018 i szacuje się, że 2026 osiągnie wartość 189, 8 miliarda dolarów[2].
Bez względu na użyty materiał, podczas produkcji trzeba zwrócić uwagę na wiele detali, gdyż nawet jedna niedoróbka może mieć fatalny wpływ na końcowy efekt. Nie wolno również zapominać, że transport i magazynowanie stolarki okienno-drzwiowej powinno odbywać się z zachowaniem maksymalnej ostrożności, aby nie doprowadzić do zniszczenia elementów jeszcze przed ich zamocowaniem w miejscu docelowym.
Stolarka okienno-drzwiowa – jak zabezpieczać
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zabezpieczenie stolarki okienno-drzwiowej jest zastosowanie profili opakowaniowych. To specjalne formy ochronne, które gwarantują, że okna i drzwi będą bezpieczne zarówno w magazynie, jak też podczas transportu do miejsca montażu.
Profile opakowaniowe mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak te najtrwalsze wykonane są z pianki polietylenowej. Najczęściej stosuje się ją w izolacjach termicznych, ale jej właściwości fizyczne umożliwiają również użycie jako zabezpieczeń w stolarce okienno-drzwiowej. Jej właściwości techniczne jak np. elastyczność, zapewniają trwałą ochronę powierzchni stolarki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jedną z firm produkującą tego rodzaju profile opakowaniowe jest firma Thermaflex.
Profile z piany PE – dlaczego warto?
Piankowe profile Thermaflex cechują się niebywałą funkcjonalnością jak również wysoką elastycznością – dostępne są w różnych wymiarach, grubościach i kształtach, możliwe są również modyfikacje pod specyficzne potrzeby klienta. Można nimi ochraniać narożniki, jak też dłuższe krawędzie. Świetnie sprawdzają się w zabezpieczaniu ostrych krawędzi szklanych, co poprawia trwałość okien.
Nie musimy martwić się kruszeniem materiału zabezpieczającego, jak w wypadku profili styropianowych. Profile piankowe są odporne na uszkodzenia, co czyni je mocnym izolatorem, cechują się też dłuższą żywotnością niż inne rodzaje materiałów, co przekłada się na oszczędności. Można ich używać do zabezpieczania krawędzi mebli czy podczas pakowania produktów.
Trwałość na wiele lat
Profile z piany PE w pełni nadają się do recyklingu, są też trwalsze od profili styropianowych. Stosowana przez Thermaflex technologia ogranicza powstawanie odpadów podczas produkcji praktycznie do zera. Używane receptury umożliwiają wielokrotne wykorzystanie surowców dla wytwarzania produktu o tej samej jakości. Kierując się zasadą społecznej odpowiedzialności biznesu i proekologicznym podejściem, od początku dokładamy starań, aby nasze działania pozostawały w zgodzie z naturą i zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi Piotr Jakubczyk, ekspert z dziedziny specjalistycznych pian PE w firmie Thermaflex
Uszkodzenie mechaniczne nie oznacza, że profil ten nadaje się do wyrzucenia. Można ich używać wielokrotnie, również jako form dystansu pomiędzy kartonami, towarami itp. Oprócz tego, są w stanie znieść duże obciążenia – wytrzymają ok. 40-50 kg przy odpowiednim ułożeniu.
Profile opakowaniowe są niepozornymi, ale niezwykle istotnymi elementami w transporcie oraz magazynowaniu elementów takich jak okna czy drzwi, ze względu na ich kształt i ciężar. Umożliwiają zabezpieczenie wielu niestandardowych gabarytów, przez co wybierane są do różnych projektów – sprawdzą się zarówno w gospodarstwie domowym, jak i dużym przedsiębiorstwie.
Odpowiednio dobrane profile w połączeniu z ich właściwym montażem pozwalają na ograniczenie uszkodzeń, co przekłada się też na uniknięcie reklamacji, a więc także strat finansowych z tym związanych.
[1]: https://www.statista.com/statistics/720296/global-polyvinyl-chloride-market-size-in-tons/
[2]: https://www.alliedmarketresearch.com/aluminium-market