Od wielu lat notuje się ciągły wzrost średniej temperatury Ziemi. Oznacza to, że w nadchodzących latach będzie cieplej, więc wzrośnie znaczenie instalacji klimatyzacyjnych w budynkach. Ustawodawcy dążą w stronę zeroemisyjności i niskich strat energii, a klimatyzacja zużywa jej sporo. Tym ważniejsza stanie się jej prawidłowa izolacja.
W poszukiwaniu ochłody
Utrzymanie komfortu cieplnego ludzi w obliczu rosnącej ilości upalnych dni będzie coraz ważniejsze, więc systemy klimatyzacyjne zużywać będą więcej energii. Widać to na przykładzie Kataru, gdzie klimatyzacja pochłania 36% całej wyprodukowanej energii[1]. Prawodawcy reagują na sytuację. Polska wprowadzi Warunki Techniczne 2021, które wejdą w życie 1 stycznia 2021 roku. Mają one sprawić, że każdy nowopowstały budynek będzie energooszczędny.
Klimatyzacja jest procesem, który ma zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniu, więc czasami będzie podgrzewać, a czasami chłodzić. Pamiętajmy o tym, bowiem w potocznym rozumieniu klimatyzacja jest utożsamiana z chłodzeniem. W końcu włączamy ją najczęściej, żeby się schłodzić.
Izolacja klimatyzacji będzie narażona na działanie różnic temperatur. To może prowadzić do strat energii i zniszczeń, dlatego bardzo ważny jest materiał. Powszechnie stosowany jest kauczuk, ale rośnie popularność i znaczenie izolacji z pianki poliolefinowej. Dzięki swojej równomiernej zamkniętej strukturze komórkowej nie chłonie ona wilgoci oraz zapewnia trwałość i stabilność właściwości izolacyjnych. Nie traci też parametrów nawet przy niewielkim uszkodzeniu. Instalacja pracuje efektywnie, jest wolna od korozji i uszkodzeń mechanicznych, skutecznie izoluje i ogranicza straty energii.
Pamiętajmy o temperaturach
Ważny w wyborze otuliny jest współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Powinniśmy zwrócić uwagę, czy wybrany materiał ma jego niską wartość, gdyż im niższa, tym lepiej dane tworzywo izoluje. Wielkości współczynnika lambda dla różnych materiałów określa europejska norma ISO 8497. Oprócz tego jest precyzowany przez Warunki Techniczne.
Branża izolacyjna dostosowuje się do nowych wytycznych. Jedną z firm, które wzięły sobie do serca zmiany prawne i ogólne dążenie do zeroemisyjności jest Thermaflex. System otulin izolacyjnych ThermaSmart PRO jest odpowiedzią na zwiększone wymagania odnośnie przewodzenia ciepła i strat energetycznych; ich współczynnik λ wynosi 0,035 W/mK przy 10°C oraz 0,038 W/mK przy 40°C. Jej przedział temperatury pracy oscyluje pomiędzy -80°C a 95°C, więc wytrzyma różnice temperatur, na które narażona jest klimatyzacja.
Z daleka od wilgoci
Sprawdźmy, jak izolator reaguje na działanie pary wodnej. Ze względu na różnice temperatur, na które narażona jest klimatyzacja, istnieje możliwość skraplania się pary wodnej. W tym przypadku należy sprawdzić wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego µ danej izolacji, który określa przepuszczalność pary przez materiał.
Opór dyfuzyjny materiału jest tym wyższy, im grubszy jest dany materiał. Im wyższa wartość współczynnika µ, tym dany materiał lepiej chroni przed dyfuzją pary wodnej, a tym samym przed negatywnymi skutkami jej działania. Dla przykładu, produkt poliolefinowy ThermaSmart PRO posiada współczynnik µ na poziomie ok. ≥10000, co jest jedną z wyższych wartości.
Wilgoć może mieć destrukcyjny wpływ na system klimatyzacyjny, dlatego musimy zapobiec skraplaniu się pary wodnej. Wilgotne środowisko to idealne miejsce do namnażania się drobnoustrojów, które mogą działać chorobotwórczo. Zadbajmy o właściwą izolację systemu klimatyzacyjnego, a zapewnimy sobie komfort termiczny – mówi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Thermaflex Insulation Europe.z firmy Thermaflex.
Izolacja klimatyzacji – o czym jeszcze pamiętać
Zwróćmy też uwagę, czy wybrany przez nas materiał spełnia najnowsze wymagania odnośnie ochrony środowiska. Warto szukać otulin z certyfikatem Cradle to Cradle. Certyfikowany nim materiał jest w stu procentach przyjazny dla środowiska i nie wywiera negatywnego wpływu podczas całego procesu, od projektu przez stworzenie, po montaż. Jest to też jasny sygnał, że otulinę będzie można całkowicie przetworzyć.
Nawet najlepsza otulina nie będzie działać, jeżeli zostanie zamontowana niepoprawnie. Zwróćmy na to uwagę, a unikniemy remontu. Pamiętajmy też, że wadliwie zainstalowana izolacja może zwiększać zużycie energii oraz jej straty. Ma to przełożenie na nasze portfele – im mniejsze straty energetyczne, tym większe oszczędności.
[1]: https://www.researchgate.net/publication/323308421_Quantifying_the_Cost_of_Cooling_in_Qatar