Najwyższe budynki w historii UNIHOUSE – osiedle Heimdalsporten w Norwegii jest już w połowie realizacji. W październiku i grudniu 2020 roku oddane do użytku zostały dwa budynki, siedmio i ośmiokondygnacyjny, które zawierają łącznie 93 mieszkania; do budowy użyto 219 modułów. Kolejne dwa są już w trakcie realizacji, a całe osiedle ma zawierać 203 mieszkania – wszystkie wykonane w technologii modułowej-drewnianej.
Wierzymy, że budowa osiedla w Trondheim otwiera przed firmą nowe możliwości rozwoju – mówi Roman Jakubowski, Zarząd Unihouse SA. – Heimdalsporten prezentuje ciekawą alternatywę dla m.in. polskich inwestorów, którzy korzystając z nowoczesnej technologii prefabrykacji, chcą szybko budować bezpieczne, komfortowe, energooszczędne i ekologiczne budynki mieszkalne o wysokim standardzie. Konstrukcje oparte na prefabrykowanych modułach mogą zapewnić jakość mieszkania nawet przewyższającą tradycyjne budownictwo, przy ujemnym bilansie emisji CO2.
Budowa osiedla była dużym wyzwaniem projektowym, produkcyjnym i logistycznym. Już z obecnego stanu inwestycji płynie wiele ciekawych wniosków na przyszłość; otwiera ona również nowe perspektywy przed budownictwem drewnianym szkieletowym. Projekt Heimdalsporten pozwolił opracować i wdrożyć nowe rozwiązania konstrukcyjne.
Zaprojektowano po dwa siedmio i ośmiokondygnacyjne budynki wchodzące w skład kompleksu Heimdalsporten w Norwegii o łącznej powierzchni aż 11935 m2! Dodatkowo, jest to pierwsza w Europie inwestycja, w której konstrukcja budynków jest całkowicie oparta o szkielet drewniany.
Nowe technologie i wyzwania
Moduły zaprojektowano i wyprodukowano w fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim, po czym przetransportowano do Gdańska. Tam załadowano je na cztery statki, które popłynęły do Trondheim w Norwegii, gdzie realizowana jest inwestycja. Na placu budowy znajdowało się dwudziestu sześciu pracowników Unihouse oraz dziesięciu podwykonawców.
Inwestycja HeimdalSporten jest wyzwaniem nie tylko dla ekipy na placu montażu, ale również dla pozostałych działów – ofertowania, logistyki czy konstruktorów. Musieliśmy zastosować zupełnie nowe rozwiązania, jak kompletnie nowy system mocujący dla budynków tej wielkości czy balkony zintegrowane w modułach – mówi Tomasz Kieżel, kierownik kontraktu Unihouse SA.
Istotnym wyzwaniem było zaprojektowanie konstrukcji budynku tak aby spełniła ona lokalne, norweskie wymagania w oparciu o elementy szkieletu drewnianego o niewielkich przekrojach.
Do współpracy przy projekcie zaproszono włoską firmę inżynieryjną Ergodomus, która posiada duże doświadczenie w różnorodnych projektach o konstrukcji drewnianej. Cały budynek musiał oprzeć się oddziaływaniom sejsmicznym, wiatrom oraz znacznemu obciążeniu śniegiem oraz mieć odporność ogniową REI 90.
Zastosowano oprogramowanie trójwymiarowe Dlubal RFEM wykorzystujące metodę elementów skończonych, do analiz przestrzennych i wytrzymałościowych. Dla redukcji odkształceń elementów poziomych na szeroką skalę wykorzystano drewno LVL X. Przenoszeniu dźwięków i wibracji zapobiegają podkładki poliuretanowe Xylofon firmy Rothoblaas. Do szybkiego łączenia modułów z żelbetowym trzonem i pomiędzy sobą skonstruowano specjalne indywidualne łączniki zatrzaskowe.
Zupełną nowością w tym projekcie było zintegrowanie balkonów wewnątrz konstrukcji modułu, co pozwalało wykończyć cały balkon w fabryce, a tym samym zmniejszyć nakład prac na budowie.
Ostateczny montaż był największą obawą wykonawców – do żelbetowego trzonu budynku z klatką schodową, każdy moduł w konstrukcji drewnianej musiał „zapiąć się” na dwa specjalnie zaprojektowanie piny, których tolerancja wynosiła zaledwie dwa milimetry na każdą ze stron. Po połączeniu ich ze sobą, pozostały już tylko prace wykończeniowe.
Potwierdzenie jakości
Gotowe mieszkania o powierzchni od 50 do 120m2 są przekazywane bezpośrednio nowym lokatorom oraz posiadają pięcioletnią gwarancję. Każdy lokal wyposażono w rekuperację, co wpływa na korzystny mikroklimat oraz zmniejszenie zużycia energii i ciepła. Dodatkowo, wszystkie mieszkania są wykończone pod klucz, posiadają też szafy w zabudowie, umeblowane kuchnie i łazienki. Jeszcze przed rozpoczęciem produkcji modułów, na etapie projektowania, przyszli lokatorzy mogli spersonalizować i dostosować mieszkanie bezpośrednio do swoich potrzeb. Dzięki temu, pierwsi mieszkańcy odebrali klucze i wprowadzili się już pod koniec października.
Referenci docenili jakość i wykonanie budynków. Bez problemów przeszły one testy szczelności, ciśnieniowe i akustyczne; są również dobrze chronione przed ogniem, gdyż wszystkie pomieszczenia wyposażone są w instalacje tryskaczowe. Budowle zaprojektowane w technologii modułowej mają przewidywaną żywotność minimum pięćdziesięciu lat.
To jeszcze nie koniec
Do zakończenia budowy części nadziemnej całego kompleksu, pozostały jeszcze dwa budynki. Jeden składający się z 53 mieszkań (110 modułów) i siedmiu kondygnacji oraz drugi – 57 mieszkań (126 modułów) i osiem kondygnacji. Pierwszy z nich jest już w produkcji, a rozpoczęcie jego montażu planowane jest na marzec 2021. Początek produkcji drugiego planowany jest na styczeń, a prace na placu budowy na czerwiec tego samego roku.
Dwa oddane już do użytku apartamentowce Heimdalsporten w Norwegii potwierdzają, że stosowane przez czołowego producenta Unihouse rozwiązania są skuteczną, energooszczędną i ekologiczną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Drewniane moduły podbiły już serca Norwegów, ale mogą też stać się wiodącą częścią sektora budowlanego w Polsce.