Zabezpieczenia przeciwzalewowe stają się normą w polskich domach. Przyczyn należy upatrywać nie tylko w nawałnicach i przepływach zwrotnych, ale również rosnącej świadomości na temat zagrożeń wynikających z zalania domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń przeciwzalewowych, dostosowanych do różnych warunków budowlanych.
Klimat a przepływ zwrotny
Kiedy zabezpieczenie przeciwzalewowe jest niezbędne?
Choć ulewne deszcze mogą doprowadzić do wystąpienia cofki, nie są jej jedyną przyczyną. Do przepływu zwrotnego może dojść także w wyniku uszkodzenia rury lub kanału czy awarii pompy w przepompowni. Dojdzie też do niego, gdy domowa kanalizacja nie posiada zabezpieczeń przeciwzalewowych.
Sylwia Kruszelnicka, Specjalista ds. Serwisu i Obsługi Klienta w firmie Kessel.
Zabezpieczenie przeciwzalewowe – najważniejsze czynniki
Drugą kwestią, którą powinniśmy uwzględnić, jest rodzaj połączenia instalacji z kanalizacją zewnętrzną. Jeśli posiada ona spadek grawitacyjny, wystarczające będą proste zawory przeciwzalewowe. Jeśli zaś kanał leży wyżej, konieczne będzie zastosowanie zaworu z pompą oraz pętli przeciwzalewowej. Jest to przewód, który biegnie od urządzenia w górę, ponad poziom zalewnia, gdzie zaczyna opadać w stronę kanału. Pętla przeciwzalewowa jest podstawowym zabezpieczeniem przeciw przepływowi zwrotnemu.
Daniel Bogutyn, Specjalista ds. Marketingu w firmie Kessel.
Jaki wybrać zawór przeciwzalewowy?
Zawór przeciwzalewowy Pumpfix F
Zawór przeciwzalewowy Staufix FKA
Przepompownia – jaką właściwie wybrać?
Przepompownia Aqualift F Compact