Łazienka jest pomieszczeniem, o które powinniśmy zadbać ze szczególną starannością. Panujące w niej zmienne warunki i ciągły kontakt z wodą, mogą mieć negatywny wpływ na działanie armatury sanitarnej. Równie dużą uwagę powinniśmy zwrócić na kwestię odprowadzania wody i zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym.
Łazienka – jak czyścić, na co zwrócić uwagę
Utrzymanie porządku w łazience wymaga regularności i dokładności. Jest ona narażona na powstawanie zabrudzeń i plam, gdyż korzystamy z niej kilka razy dziennie. Im większy dom i liczba domowników, tym częściej trzeba będzie dbać o czystość. Całościowe sprzątanie warto przeprowadzić raz w tygodniu, ale poszczególne sprzęty należy myć częściej. Szczególnie istotne jest to w wypadku armatury sanitarnej oraz wanny lub prysznica.
Odkładanie czyszczenia na później może skutkować nawarstwianiem się brudu, a to z kolei prosta droga do poważniejszych problemów. Ponieważ w łazienkach zużywamy dużo wody, ich wnętrza narażone są na działanie wilgoci. Może ona wnikać w ściany i sprzęty, obniżając ich właściwości użytkowe. Jeśli nie będziemy wystarczająco często przecierać i czyścić wilgotnych powierzchni, ryzykujemy pojawienie się pleśni. Jest ona ciężka do usunięcia, co w najgorszym przypadku może wiązać się z koniecznością remontu.
Odprowadzanie wody w łazience
Kolejnym istotnym czynnikiem, o który powinniśmy zadbać w łazience, jest kwestia odprowadzania wody. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kabinę prysznicową. Coraz popularniejsze są prysznice typu walk-in – są one zintegrowane z podłogą, co wymusza konieczność montażu odpływu. Należy też pamiętać, żeby do odpływu prowadziły odpowiednie spadki, gdyż ich brak może skutkować zalaniem łazienki.
Prysznice walk-in wyposażone są w jeden z trzech typów odpływów – liniowy, ścienny lub punktowy. Różnią się one nie tylko kształtem, ale również wielkością, umiejscowieniem i przepustowością. Rosnącą popularnością cieszą się podłużne odpływy liniowe, których pokrywa jest zlicowana z powierzchnią posadzki. Odpływy punktowe również znajdują się w podłodze. Odróżniają się mniejszymi rozmiarami i bardziej kompaktowym kształtem – przeważnie są kwadratowe lub okrągłe. Z kolei odpływ ścienny, jak wskazuje nazwa, jest montowany w ścianie – ma on formę niewielkiego otworu, do którego spływa woda z prysznica.
Ponieważ prysznic jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sprzętów w łazience, należy zadbać o jego właściwą pielęgnację. Kabinę należy spłukać wodą po każdym użyciu, a raz lub dwa w tygodniu trzeba przetrzeć je ścierką nasączoną roztworem wody i octu (można też użyć specjalistycznych środków czystości). Istotna w dbaniu o prysznic jest pielęgnacja odpływu, gdyż mogą się w nim zbierać zanieczyszczenia. Może on być również źródłem problemów – przez nieszczelny syfon mogą przedostawać się nieprzyjemne zapachy.
Skutecznym rozwiązaniem jest montaż odpowiedniego syfonu. Jednym z dostępnych na rynku produktów jest suchy syfon Multistop firmy Kessel. Zapobiega on wysychaniu wody we wnętrzu odpływu. Jest bardzo łatwy do wyjęcia i wyczyszczenia. Wbudowana klapka otwiera się tylko w trakcie przepływu wody. W innym wypadku pozostaje zamknięta, co uniemożliwia przedostawanie się zapachów z kanalizacji.
Syfon Multistop
Doskonałą opcją będzie też zastosowanie sitka, które wyłapie i zatrzyma większe zanieczyszczenia.
Sitko do syfonu Multistop
Jak uniknąć zalania łazienki
Aby wyeliminować ryzyko zalania łazienki przez używanie prysznica, należy zwrócić uwagę na przepustowość odpływu. Należy go dobrać pod kątem przepustowości baterii prysznicowej, gdyż różnica wartości może doprowadzić do sytuacji, w której odpływ nie będzie nadążał z odbieraniem wody. W domowych warunkach w zupełności wystarczy przepustowość na poziomie 60 litrów na minutę.
Odpływ liniowy Linearis Infinity
Dla przykładu, odpływy liniowe Linearis Infinity 60 firmy Kessel odznaczają się przepustowością 0,5 l/s przy nadpiętrzeniu 20 mm. Wyróżniają się także niską wysokością zabudowy – zaledwie 60 mm – a także łatwością montażu. Są także proste do utrzymania w czystości – pokrywę odpływu można zdjąć bez pomocy narzędzi oraz posiadają wyjmowany syfon. Przynajmniej raz w tygodniu warto dokładnie wyczyścić odpływ, co pozwoli na komfort użytkowania i zapewni czystość we wnętrzu każdej łazienki.
Przepływ zwrotny – jak się chronić
Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, zagrożeniem dla łazienek może być przepływ zwrotny. Szczególnie narażone są pomieszczenia położone poniżej poziomu zalewania, ale także te znajdujące się powyżej mogą być wystawione na niebezpieczeństwo. Cofka skutkuje zalaniem domu, co wiąże się z koniecznością usunięcia szkód i nawet całościowego remontu.
Przepływ zwrotny może doprowadzić do zalania łazienki położonej poniżej poziomu zalewania, jeżeli nie mamy zainstalowanej ochrony w postaci zaworu przeciwzalewowego.
Zawór przeciwzalewowy z pompą Pumpfix F
Aby tego uniknąć, warto zamontować zawór przeciwzalewowy z pompą taki jak Pumpfix F. Jest on dostosowany do ścieków fekalnych i może być montowany zarówno w podłodze, jak i na swobodnym przewodzie. Napływająca w trakcie cofki woda zamyka klapę zaworu, uniemożliwiając zalanie domu. Wbudowane czujniki uruchamiają pompę, która tłoczy ścieki w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego, co umożliwia korzystanie z łazienki w każdych okolicznościach.
Podsumowując, w dbaniu o łazienkę najważniejsza jest regularność, ale równie kluczowy będzie dobór odpowiednich sprzętów. Jeśli już na etapie projektowania dobierzemy produkty i materiały, o które łatwo dbać, utrzymanie łazienki w porządku będzie niezwykle proste.