Przepompownie składają się z wielu elementów, ale zdecydowanie najważniejszym z nich jest pompa lub ich zestaw. Bez działającej i efektywnej pompy przepompownia jest tylko zbiornikiem na ścieki. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, każdy dostosowany do innych warunków.
Pompy – stosowane od starożytności
Najważniejsze cechy pompy
Aby określić, która pompa najlepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach, bierze się pod uwagę jej parametry. Współczesne pompy opisuje się za pomocą trzech czynników: wydajności, wysokości podnoszenia oraz mocy.
Robert Zaniewicz, koordynator serwisu w Kessel
Pompa zanurzeniowa KTP 300 Kessel
Rodzaje pomp
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp, spośród których najczęściej stosowane są pompy do wody i do ścieków. Różnią się one między sobą konstrukcją, zastosowanymi do budowy materiałami, rodzajem mechanizmu tłoczącego, etc. Choć cel pozostaje ten sam – transport cieczy lub osadów – szczegóły konstrukcyjne wpływają na dobór konkretnego modelu dopasowanego do indywidualnych warunków danego miejsca.
Kamil Nowak, koordynator techniczny sieci serwisowej Kessel.
Pompa zanurzeniowa GTF 500 Kessel
Pompa zanurzeniowa GTF 1000 Kessel
Jak powinna działać pompa
We współczesnych przepompowniach stosuje się głównie pompy zatapialne, a więc takie, które przynajmniej częściowo są zanurzone w cieczy lub ściekach. Są one wyposażone w pływak, który umożliwia unoszenie się na powierzchni. Zastosowanie zabudowanej na stałe pompy nie wszędzie jest możliwe czy konieczne, a pompa zatapialna daje pewną elastyczność i jest łatwa w konserwacji.
Sylwia Kruszelnicka, specjalista do spraw obsługi klienta i serwisu Kessel.
Współczesne pompy działają w pełni automatycznie, a ich pracę i stan na bieżąco monitorują urządzenia sterownicze takie jak Comfort 230 V, wyposażone w system samodiagnozy SDS, który umożliwia szybką diagnostykę pracy przepompowni. Urządzenie sterownicze można powiązać z telefonem komórkowym za pomocą podajnika sygnału lub modemu GSM, co umożliwia monitorowanie stanu przepompowni z każdego miejsca.
Kamila Gałązka, specjalista do spraw obsługi klienta i serwisu Kessel.