Dzieci rosną i rozwijają się, są więc bardziej niż dorośli wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, by zapewnić im komfortowe, naturalne środowisko, w którym będą miały optymalne warunki do dorastania. Zrównoważone budynki jak żadne inne gwarantują maluchom dzieciństwo w zdrowym, bezpiecznym i ekologicznym otoczeniu.
O stworzeniu dziecku idealnego miejsca do harmonijnego rozwoju warto pomyśleć już na etapie projektowania domu, a posyłając syna czy córkę do żłobka, przedszkola i szkoły dobrze sprawdzić czy te budynki spełniają odpowiednie parametry. Wypełnienie norm wyraźnie wspomaga bowiem prawidłowy rozwój malucha.
Dlaczego wilgotność powietrza ma znaczenie?
Wilgotność powietrza w zamkniętych pomieszczeniach powinna wahać się od 30 do 65%. Świeże i odpowiednio nawilżone powietrze bez zanieczyszczeń zapewnia mikroklimat idealny dla zdrowia dziecka, nie podrażnia jego receptorów. Zmniejsza także wystąpienie u najmłodszego członka rodziny alergii. Jakości powietrza nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić tylko przy użyciu swoich zmysłów, dlatego bywa, że ją ignorujemy. Tej kwestii nie warto jednak zaniedbywać. Kluczowe dla stworzenia najwyższego komfortu oddychania są odpowiednie rozwiązania wentylacyjne, zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza. Według naukowców wraz ze wzrostem stężenia CO2 w pomieszczeniu spada nasza zdolność strategicznego myślenia oraz rozwiązywania skomplikowanych problemów, a także wzrasta czas reakcji.
Temperatura najlepsza dla malucha
Młodzi rodzice często wysłuchują różnych, bywa, że całkowicie sprzecznych, porad dotyczących tego jaka temperatura jest wskazana dla dziecka. Prawidłowy bilans termiczny, oznaczający sytuację, kiedy maleństwu nie jest ani za zimno, ani za ciepło, można osiągnąć nawet nie ogrzewając mocno mieszkania podczas chłodnych dni, pod warunkiem, że jest ono dobrze rozplanowane i wyposażone. Zrównoważone budynki mają znacznie zmniejszone zużycie energii w porównaniu do tradycyjnych. Wykorzystują mniej niż 15 kWh/m2rok, co pozwala na oszczędności w kosztach energii elektrycznej. To możliwe dzięki temu, że obiekty są właściwie zaizolowane, a wszystkie występujące w nich przegrody dobrze uszczelnione. Izolacja redukuje straty ciepła zimą, ale również nadmierne nagrzewanie w lecie. Ważny pod tym względem jest też między innymi kształt budynku czy materiał z jakiego został wykonany.
Dom, w którym dziecko szybko nauczy się świata
Najlepszy wpływ na rozwój i funkcjonowanie najmłodszych ma naturalne światło. Zwiększa efektywność nauki, zapewnia dobre samopoczucie i komfort. Dzieci świetnie się czują w budynkach, które są odpowiednio usytuowane względem stron świata i gdzie znajduje się dużo przeszkleń. Okna, ich powierzchnia i rozmieszczenie, powinny być odpowiednio rozplanowane. Najlepiej, jeśli są wykonane z wysokiej jakości szkła. Dobrze jest też przy tym zadbać, by ostre, intensywne słońce nie oślepiało oczu malucha. Tę kwestię rozwiązuje właściwie dobrany system rolet i żaluzji, który pomaga również w zapewnieniu ciemności podczas snu, co jest szczególnie ważne dla młodego organizmu. Jakość snu ma bowiem niebagatelny wpływ na rozwój dziecka.
Ciszej znaczy lepiej
Tak samo jak na światło maluchy są wrażliwe na dźwięki. Dlatego projektując budynek najlepiej jest rozważyć z jakim typem hałasu mamy do czynienia w najbliższej okolicy. Czy jest to natężony ruch uliczny, a może wyjątkowo głośni sąsiedzi? Z taką wiedzą jesteśmy w stanie, dzięki odpowiednim rozwiązaniom konstrukcyjnym i materiałowym odizolować malucha od niepożądanych odgłosów albo przynajmniej ograniczyć zewnętrzny hałas do minimum. Ważne jest też wyciszenie hałasów wewnątrz budynku, takich jak odgłosy windy, tupot kroków czy głośne rozmowy prowadzone piętro niżej. Warto zainwestować w odpowiednie rozwiązania akustyczne, bo hałas dochodzący z otoczenia (na przykład odgłosy przejeżdżających samochodów) zaburza zdolność małych dzieci do uczenia się, czego dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w USA. Przeprowadzili oni eksperyment, zapoznając dwulatki z nowymi słowami w ciszy oraz w warunkach kontrolowanego hałasu. Okazało się, że maluchy edukowane przy braku innych odgłosów radziły sobie znacznie lepiej niż pozostałe.
Budynek, który zadba o komfort dziecka
O dobry projekt i solidną ekipę fachowców w przemyśle budowlanym nie jest łatwo, jak więc zyskać pewność, że budując dom zapewniamy dziecku zdrową przestrzeń do rozwoju? Rozwiązaniem jest standard Multi Comfort Saint-Gobain, w którym od momentu planowania aż do końcowego etapu certyfikacji dba się o zapewnienie komfortu ciszy, wizualnego, akustycznego i jakości powietrza na najwyższym poziomie. Budynki powstające w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain mają zagwarantowaną między innymi odpowiednią szczelność, akustykę, właściwą wilgotność, maksymalne wykorzystanie słonecznego światła przy jednoczesnej minimalizacji narażenia na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Zużywają przy tym niewielką ilość energii (poniżej 15 kWh/m2rok). To bezpieczna i zdrowa przestrzeń, w której dzieci będą się świetnie czuły i wzrastały.